ARINMA insanın kendi iç derinliğini keşfetme yolculuğudur. Arınmayı içsel ilerleyişin bir diğer adı olarak kabul edebiliriz. İlerleyiş yerine arınma dememizin nedeni içsel ilerleyiş süresince insanın, madde kökenli düşüncelerini ve benliğini tanıması, bu yolculukta bakış açısını daraltan, sınırlayan koşullanmalardan özgürleşmesi gerektiğidir.

Arınmak içimizdeki Gerçek İNSAN’ı bulmaktır.

Amaç insanın kendini tanıması, içinde var olan potansiyele ulaşması ve bu gücü kullanmasıdır, işte bunun için arınmışlık gereklidir. En geniş bakış açısına ulaşmak arınmayla mümkündür. Arınmak sınırlı benlikleri aşıp gerçek kendine varabilmektir. Arınarak potansiyelimizi yerli yerince kullanabilme yeterliliğini kazanırız. İnsanların arınma sürecinde her zaman kullanabilecekleri en etkin anahtar sevgidir. Her zaman sevgiyle düşünülürse insanın kendini tanımasını engelleyen düşünceler temizlenebilir.

Arı olan, saf, sade ve öz olandır.
Arındıkça içsel yaşayışımızdaki ve
eylemlerimizdeki sadeleşmeyi keşfederiz.

Karşılıksız ve sonsuz bir sevgi kaynağını kendimizde canlı kılabilmek için arınırız. Kapsama alanı geniş, hatta sonsuz bir hoşgörüye ulaşabilmek arınma sayesinde mümkündür.

Bir insanın arınmasının sınırı yoktur.
Arınma kavramı değişir ama arınma sona ermez.

Arınmak gerçek vicdana ulaşmaktır.
Arınma insanı, İNSAN’a ulaştıran araçtır.
Varlığın, birliğin yoludur.

 

“Arınmış Varlık; İNSAN” çalışması ve notları, İnsanlık Güneşi Vakfın’a ait olup her hakkı saklıdır.
İzin alınmadan ve referans gösterilmeden kullanılamaz.

1 Yorum

  1. Önyargılarımızdan sıyrılıp en saf halimizle bu kitabı okuduğumuzda Arınmış Varlık İnsan oluruz. Yolumuzu aydınlatanlara ve bize rehberlik edenlere müteşekkirim. Bu hem öğretmenimiz, hem çocuklarımız, eşimiz hatta arkadaşlarımızdır. Yaşam bir deneyimse iyi-kötü, yanlış-doğru yoktur. Asıl olan bizim ondan alacağımız güzelliklerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here